Permanent Representative of Pakistan to the United Nations, New York.

Masood Khan

Mr. Masood Khan was appointed by Government of Pakistan as Pakistan’s Ambassador and Permanent Representative to the United Nations on October 11, 2012.

From September 2008 to September 2012, he was Pakistan’s Ambassador to the People’s Republic of China.

From March 2005 to September 2008, Mr. Masood Khan Pakistan’s Ambassador and Permanent Representative to the United Nations and Other International Organizations in Geneva.

Ambassador Khan has been Pakistan’s Sherpa for the Nuclear Security Summit (NSS) process since 2009.

Mr. Khan has served in different posts in Islamabad and abroad.

From August 2003 to March 2005, he worked as Director General (United Nations) at the Ministry of Foreign Affairs, Islamabad. From September 2003 to May 2004, he served as Director General (Disarmament). In June 2003, he was appointed as Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs, a position he held till March 2005. From November 2002 to August 2003, he worked as Director General (East Asia and Pacific).

Mr. Khan has worked, in various diplomatic positions, in Pakistan’s Embassies in Beijing. The Hague and Washington DC (1997 t0 2002). He worked in Pakistan’s Permanent Mission to the United Nations in New York from 1993 to 1997. During that period, he held the positions of Vice Chairman of the Third Committee for the 1996-97 UNGA session; and acted as facilitator of UNGA’s Social Summit resolutions and the ECOSOC Committee that finalized the text on the consultative relationship between the United Nations and non-governmental organizations.

Over the years, he has also specialized in multilateral diplomacy. Various positions he has held in multilateral and intergovernmental forums include:

Mr. Khan has represented Pakistan at many UN conferences and summits as delegate, representative and leader of delegation. Mr. Khan has spoken widely at various national and international forums, think tanks and academic institutions on Pakistan’s foreign policy, peace and security issues, and disarmament diplomacy.

He has acquired expertise in security and disarmament issues, human rights, and social development; as well as Pakistan’s relations with major countries and regions.

Before joining the Foreign Service of Pakistan, Mr. Khan was a Lecturer in English. During that period he was also a TV presenter and an English newscaster with Radio Pakistan.

Click here to download the Curriculum Vitae of Ambassador Khan.